وبلاگ

مقالات و مطالب آموزشی
ماساژ تایلندی
29 فوریه 2020

ماساژ تایلندی (قسمت سوم)

قسمت سوم

فواید و نحوه آموزش ماساژ تایلندی

پیشتر در دو قسمت در مورد کلیات ماساژ تایلندی و نحوه انجام آن و همینطور در مورد آمادگی قبل و حین ماساژ توضیحاتی ارائه گردید . در این قسمت به فواید ماساژ تایلندی و نحوه آموزش آن در مراکز معتبر و مجاز خواهیم پرداخت .

فواید ماساز تایلندی

در ابتدا ذکر این نکته مهم است که تمام ماساژها که توسط ماسورهای حرفه ای و کارآمد انجام می شوند ، می‌توانند تنش و استرس و اضطراب را در بدن فرد کاندید ماساژ مرتفع کنند . یک ماسور حرفه ای در زمان ماساژ جریان گردش خون فرد کاندید ماساژ را بهبود می بخشد و با این کار باعث رفع نقاط مسدود و افزایش جریان انژی در بدن می شود . ماساژ تایلندی همچنین باعث انعطاف پذیری بیشتر بدن می شود . همینطور به خاطر حالت ریلکسی که ایجاد می کند ، می تواند مشکلات جسمی فرد را نیز رفع کند .

تجربه ثابت کرده است که ماساژ تایلندی در کاهش کمرد درد ، بهبود حالات روحی و استرس ، تسهل و بهبودی دامنه حرکت عضو درگیر ماساژ ، کاهش هرگونه اضطراب روانی ، بهبودی آرتروز و نرم کردن مفاصل ، تسکین دردهای میگرنی و سردرد های مزمن و سیاتیک ، بهبود عملکرد سیستم ایمنی بدن به واسطه بهبود گردش خون و آزادسازی انرژی نهفته و بالانس و افزایش سطوح انرژی و همینطور توانبخشی برای بیماران دچار عارضه سکته مغزی ، موثر و مفید به فایده بوده است .

درمان با ماساز تایلندی

کمردردهای مزمن و قدیمی که به هر دلیلی اتفاق افتاده باشند ، می توانند زندگی را برای فرد مبتلا به بدترین شکل ممکن تلخ کنند . افرادی که از ماساژ تایلندی برای درمان کمردرد خود استفاده کرده اند از این نحوه درمان بسیار راضی بوده اند و ماساژ تایلندی را در کاهش دردهای خود بسیار موثر ارزیابی کرده اند . باز هم تجربه ثابت کرده است که انواع ماساژ به نسبت مصرف داروهای شیمیایی ، در زمینه درمان اختلالات روحی و روانی کاملا موثرتر بوده اند . ماساژ تایلندی یکی از انواع ماساژ می باشد که می‌تواند افسردگی و استرس فرد متقاضی ماساژ را به شدت کاهش دهد و حالت ریلکسی را در فرد بیشتر کند .

محققان به این مهم پی برده اند که ماساژ تایلندی می‌تواند با بهبود موارد متعدد روان شناختی و روان حالات روحی شخص ماساژ گیرنده را بهتر کند . محققان به این نتیجه رسیده اند که تاثیر ماساژ تایلندی نسبت به ماساژ سوئدی در این مورد بسیار قوی تر است . در مورد اضطراب و استرس این نکته حائز اهمیت است که وجود آنزیم Alpha-Amylase بزاقی در دهان انسان ، یکی از علائم استرس و اضطراب است . به بیان پزشکی آمیلاز آنزیمی در بدن است که پیوند های آلفا را در پلی ساکارید هایی مثل نشاسته و گلیکوژن ، هیدرولیز می نماید و آن ها را به گلوکز یا مالتوز تبدیل می کند . آلفا-آمیلاز شکل اصلی آمیلاز در انسان ها و پستانداران است . به نظر برخی از کارشناسان و محققان هر زمان یک فرد به اضطراب و استرس شدیدی در رفتار خود مبتلا شود ، میزان آنزیم در دهان او بالا می‌رود .

انجام ماساژ تایلندی می تواند تا مقدار زیادی از تولید این آنزیم در بدن بکاهد و به این ترتیب از حجم استرس و اضطراب فرد متقاضی ماساژ کم کند . ماساژ تایلندی چون به صورت عمیق انجام می شود می تواند به کاهش تولید هورمون کورتیزول نیز کمک کند . کورتیزول به وسیله هورمون آدرنوکورتیکوتروپیک تولید می شود و توسط هیپوفیز در پاسخ به هرگونه استرس و اضطراب ، سنتز می‌شود . مکانیسم اصلی کورتیزول بدین صورت می باشد که باعث افزایش میزان قند خون یا حالت گلیسمی می‌گردد . این افزایش با تحریک گلوکونئوژنز کبدی ، با پشتیبانی انواع اسید های آمینه حاصل از کاتابولیسم پروتئین ها ، به ویژه در سطوح عضلات اسکلتی و چربی، در سطح بافت چربی ایجاد می شود . ماساژ تایلندی و یوگا ارتباط تنگاتنگی با هم دارند . در ماساژ تایلندی برای هر چه بهتر انجام شدن کشش بدن بیشتر از حرکات یوگا استفاده می شود . این حرکات باعث انعطاف پذیری بیشتر اندام های بدن خواهد شد . ماساژ تایلندی دامنه حرکات دست و پا را افزایش می دهد . میزان چرخش و انعطاف شانه و مچ دست و پا هم در افرادی که کاندید ماساژ تایلندی هستند افزایش چشمگیری پیدا می کند . در یک بررسی تکنیکال محیطی ، ماساژ تایلندی روی افرادی که دچار سردرد های مزمن و میگرنی بودند و همینطور کسانیکه دچار درد سیاتیک بودند آزمایش شد . به طرز چشمگیری مشاهده شد که ماساژ تایلندی توانسته است نسبت درد را در این بیماران کاهش دهد و زندگی را برایشان زیباتر نماید . ماساژ تایلندی باعث می شود تحمل بدن در برابر فشار ماهیچه ای افزایش محسوسی داشته باشد . این مسئله نشان دهنده بهبود بیماران پس از انجام چند جلسه ماساژ درمانی می باشد .

درمان آرتروز با ماساژ تایلندی

ماساژ تایلندی در درمان آرتروز نیز بسیار مورد استفاده قرار می گیرد . ماساژ تایلندی اثرات غیر قابل انکاری روی سطوح عضلاتی اسکلتی دارد و باعث کاهش درد در مفاصل دست ، کمر ، زانو ، گردن و پا می شود .
یکی از بزرگترین مشکلاتی که جوامع بشری با آن دست به گریبان هستند ، سکته و عارضه های مغزی هستند که دردسرهای زیادی را برای فرد آسیب دیده و اطرافیان او ایجاد می کنند . محققین به این نتیجه رسیده اند که ماساژ ریلکسی تایلندی می تواند بهبودی این افراد را تسریع ببخشد . ماساژ تایلندی باعث می شود گرفتگی عضلات کاهش یابد و انرژی در بدن آزاد شود . به این صورت رفتارهای روحی و جسمی فرد بهتر می شود . بعد از مدتی اختلالات موجود در راه رفتن و حرکت فرد نیز بهتر می شود . علائم بهبودی و سلامت را از همان جلسات اول می توان در فرد بیمار مشاهده کرد . ماسوری که در این زمینه فعالیت می کند می بایست کاملا به حرکات ماساژ تایلندی واقف باشد و آموزش ماساژ تایلندی را نزد اساتید اهل فن آموخته باشد . باز هم شدیدا توصیه می شود حتما برای دریافت یک ماساژ موثر و استاندارد از مراکز معتبر و دارای مجوز قانونی استفاده گردد . ماساژ غیر استاندارد می تواند عوارض جبران ناپذیری ایجاد نماید . اگر در ماساژ درمانی تایلندی از روغن و اسانس های معطر و طبیعی استفاده شود قطعا فواید ماساژ را دو چندان خواهد نمود . استفاده از روغن زنجبیل یا روغن اسطوخودوس یا روغن نارگیل و الباقی روغن ها قویا توصیه می شود . خواص این روغن ها به شرح ذیل است :
آرامش بخشی – کاهش تنش – بهبود عملکرد سیستم ایمنی – انعطاف پذیری و …

ماسور باید درک خوبی از آناتومی بدن داشته باشد و در زمینه تحریک عصب ها و ماهیچه ها تخصص داشته باشد .

ماساژ تایلندی

آموزش ماساژ تایلندی می تواند آینده کاری شما را بهبود بخشد . موسسه هنر ماساژ ایرانیان با بهره گیری از اساتید متخصص و با مجوز رسمی از سازمان فنی و حرفه ای کشور ، آماده ارائه انواع آموزش در رابطه با ماساژ تایلندی به شما عزیزان هنرجو می باشد . بعد از پایان دوره ، شما در آزمون سازمان شرکت نموده و در صورت موفقیت در آزمون مفتخر به دریافت مدرک از سازمان فنی و حرفه ای کشور در زمینه آموزش ماساژ تایلندی خواهید شد . بازار کار بی صبرانه منتظر شما عزیزان می باشد .