وبلاگ

مقالات و مطالب آموزشی
کف دست
22 آگوست 2020

ظاهر دستان شما بیانگر سلامی شماست.

کف دست ها یکی از نواحی بدن است که در بحث رفلکسولوژی دارای اهمیت بسیاری است . ماساژ رفلکسولوژی شامل اعمال فشار بر روی محدوده ی خاصی از دست ها و پاها می باشد که به طور مستقیم با دیگر بافت ها، عضلات ، ماهیچه ها و عصب های بدن در ارتباط است و موجب کاهش اضطراب و  افزایش توان افراد می شود.

 میتوان علاوه بر کف پاها ، در کف دست ها به مواردی دست یافت که علائمی است از درون بدن و میتواند نشانه ای از وجود  بیماری خاصی  باشد تا خود را درمان کنیم . البته این نکته ضروری است که این تشخیص میبایست توسط افراد مجرب و با تخصص انجام شود . دست ها همچنین میتوانند نشانه ای باشند برای پیری که میتوان گفت ، جزء اولین قسمت هایی در بدن هستند که با افزایش سن ،تغییرات چشم گیری خواهند داشت.

به چندین مورد مرتبط با بیماری ها در کف دستان اشاره میکنیم .

  1.   عرق کردن کف دست ها :

هایپر هیدروز تعریق بیش از اندازه کف دست ها است که میتواند بر اثر استرس و پرکاری تیروئید باشد .

مصرف ماست و چای زیاد برای این مشکل خوب نیست و باید در مصرف آن احتیاط شود .

۲- خواب رفتن دست و سوزن سوزن شدن :

مهمترین عامل در سوزن سوزن شدن ، فشار آمدن بیش از حد  بر روی عصب حسی است و علت سوزن سوزن شدن بازگشت به حالت طبیعی عصب است .

یکی دیگر از علائم خواب رفتن دست ، پوکی استخوان، سندرم تونل کارپال ، ترومبوز وریدی اندام ها ، کم خونی و یا دیابت است .

اگر بدون دلیل خاصی خواب رفتن دست را تجربه میکنید ، میبایست حتما با پزشک خود مشورت نمایید .

۳- لرزش دستان :

 متاسفانه یکی از شایع ترین بیماری ها مشکل لرزش دستان است که در سنین بالا و براثر بیماری پارکینسون  بروز میکند.

این بیماری میتواند به حدی پیشرفت داشته باشد که حتی فرد  قادر  به انجام کار های شخصی خود نباشد . مصرف قهوه و الکل برای این بیماری بسیار بد بوده و  موجب تشدید پارکینسون میشود.

۴- خشکی دستان :

یکی از مهمترین عواملی که باعث خشکی در کف دستان میشود ،کمبود آب در بدن است. حتما در طول روز  میبایست بین ۸ تا ۱۰ لیوان آب میل شود که کمک به رفع خشکی دستان خواهد شد .

از غذا هایی که میبایست مصرف آن را بالا ببریم ، ماهی ، آجیل های دارای روغن بالا ، دانه ها و مغز ها می باشد.

برای رفع این مشکل در کنار نوشیدن آب و غذا های ذکر شده ، می توانید به پزشک مراجعه تا با تجویز دارو، هورمون استروژن را در بدنتان کنترل کند و به رفع خشکی کف دستان کمک شود .

۵- ناخن های ضعیف :

 یکی از دلایل این مشکل کمبود عنصر روی در بدن است . روی می تواند به بهبود زخم در قسمت های مختلف بدن و همچنین تقویت سیستم ایمنی بدن کمک کند .

 مصرف انواع آجیل  و گوشت را به رژیم غذایی خود افزوده و مکمل های روی را با تجویز پزشک مصرف نمایید تا کمبود روی ، در بدنتان جبران شود.

در اینجا به یکی از مهمترین بیماری ها که میتوان آن را از روی انگشتان تشخیص داد اشاره میکنیم.

  1.  انگشت چماقی :

اگر به انگشتان نگاه کنید می بایست کشیده ، صاف و طبیعی باشند ولی اگر قسمت انتهای ناخن دست متورم شده ، شبیه یک چماق به نظر برسد ، میتواند علامت بیماری جدی مانند سرطان ریه و یا بیماری قلبی باشد که در این شرایط توصیه  میشود، حتما به پزشک  مراجعه  نمائید.