زبان شناسی

زبان شناسی در طب سنتی

زبان شناسی طب سنتی یکی از علوم مهم شاخه پزشکی از قدیم الایام بوده است . متخصصین علم طب سنتی از طریق علم زبان شناسی بسیاری از بیماری ها را تشخیص داده و نسبت به مداوای آن اقدام می نمودند . پزشک می تواند از روی حالات زبان قبل از اینکه علائم بیماری در شما دیده شود به بیماری شما پی برده و نسبت به بهبود آن اقدام نماید .

زبان شناسی در طب سنتی
زبان شناسی در طب سنتی

شناخت مزاج افراد یکی از شاخصه های علم زبان شناسی در طب سنتی می باشد .

اطباء طب سنتی با دیدن زبان بیمار علاوه بر تشخیص بیماری های زبان به جهت بر طرف نمودن امراض دیگر اعضاء بدن نیز از آن کمک می گرفته اند. متاسفانه علیرغم استفاده بسیار زیاد از خصوصیات زبان در علم زبان شناسی به عنوان شاخص تشخیصی در طب سنتی این رویکرد شاخص به صورت مستقل در منابع مورد استفاده مکتوب ارائه نشده و عمده مطالب مربوط به استفاده از این شاخص ، به طور کاملا پراکنده در مکتوبات مرتبط با بیماری های مختلف ذکر شده است و عنوان مستقلی مشاهده نگردیده است .

زبان شناسی در طب سنتی
زبان شناسی در طب سنتی

در مکتب طب سنتی ، علاوه بر کاربردهای معمول زبان ، جایگاه کاملا ویژه ای برای این عضو مهم در امر تشخیص حالت بدن و بیماری ها مد نظر می باشد . از این رو سطح زبان از کیفیت بدن خیلی سریع متاثر گشته و انعکاس دهنده حالات درونی بدن فرد بیمار می باشد تا اندازه ای که برخی منابع طب سنتی زبان را به عنوان کشف کننده رازهای انسان در حوزه های سلامت می دانند. اکثر بیماری ها از روی حالت زبان بیمار قابل تشخیص است .

تغییر رنگ زبان در علم زبان شناسی نشان از وجود بیماری در بدن انسان است . تغییر مزاج بدن به سمت و سوی مزاج ناسازگار موجب تغییر رنگ زبان  انسان می شود.طب سنتی ایرانی اسلامیبه همه توصیه می کند تغییر رنگ زبان خود را جدی بگیرند و در صورت مشاهده تغییر رنگ غیرعادی و غیر معمول زبان به متخصص طب سنتی مراجعه کنند .

یکی از متخصصین طب سنتی دکتر مینایی بیان کرد : برای ارزیابی زبان باید مخاط آن را در نظر بگیریم:

  • رنگ سفید مخاط بیانگر مزاج سرد و خلط غالب بلغم
  • زردی زبان نشانه  صفرا
  • سرخی زبان نشان دهنده دم یا همان خون است .
  • وقتی رنگ زبان  سیاه می شود خلط غالب سودا است.

این امر تصور می شود كه نواحی مختلف زبان انسان سلامت پنج ارگان اندام مربوطه را منعكس می كند : كبد ، ریه ، طحال ، قلب و کلیه .  براساس این تئوری مطرح شده همه اعضای بدن در زمان بروز بیماری به طور هماهنگ و کاملا متقابل از یكدیگر حمایت می كنند تا سایر اندام ها به تعادل رسیده و بدن فرد به سلامت کامل دست یابد .

زبان شناسی در طب سنتی
زبان شناسی در طب سنتی

چرا تغییر رنگ زبان انسان در طب سنتی از منظر علم زبان شناسی مهم است ؟

از روی رنگ زبان انسان می توان به وجود اختلالات بدن بیمار واقف شد .

اگر زبان بیمار درشت و سرخ باشد از نظر علم زبان شناسی به چه معناست ؟

از وجود ورم در معده ، کبد و یا سر دلالت می کند و می بایست بررسی شود . در صورتی که زبان بیمار سفید و متورم باشد ،  سردی معده و کبد در بیمار مشخص می شود .

زمانی که انسان دچار تب و افزایش دمای بدن  می شود سطح مخاط زبان سفید رنگ خواهد شد ، گرچه توده بافتی زبان انسان گرم است .

اگر سطح مخاط زبان بیمار سفید و متورم باشد در اصطلاح زبان  باردار نامیده می شود .در صورتی که زبان سفید رنگ باشد با توجه به علم زبان شناسی می توان آن را از نشانه های بارز یبوست نیز دانست.

خصوصیات یک زبان سالم چیست ؟

زبان شناسی در طب سنتی درباره خصوصیات زبان سالم به برخی از موارد اشاره نموده است :

زبان باید بدون ترک و برآمدگی باشد . رنگ زبان باید قرمز کم رنگ باشد و یک پوشش سفید ملایم و ظریف روی آن را گرفته باشد .  به چنین زبانی در طب سنتی زبان سالم می گویند که آیینه یک بدن سالم است .

زبانی اگر پف و ورم داشته باشد یا رنگی به جز قرمز کم رنگ داشته باشد و دارای ترک باشد همه این ها نشانگر وجود یک یا چند بیماری در بدن می باشد که نیازمند پیگیری است .

آیا تا به حال عبارت زبان زندگی یا زبان مرگ به گوشتان خورده است ؟

وقتی زبان شما یک ظاهر سرزنده و شاداب دارد و تمام علائم یک زبان سالم را در معاینه از خود نشان می دهد اصطلاحا به آن زبان زندگی می گویند که خود نشان دهنده سلامت فرد است .

وقتی زبان شما فرم ظاهری زشتی داشته باشد مثلا ورم کرده باشد یا رنگش تیره شده باشد اصلاحا به آن زبان مرگ می گویند که خود نشان از وجود بیماری در بدن فرد دارد .

زبان شناسی در طب سنتی
زبان شناسی در طب سنتی

زبان شناسی طب سنتی به زبان اهمیت بسیار زیادی می دهد و آن را آیینه تمام نمای بدن می داند . اطبا سنتی برای پی بردن به حالات بدن به موارد ذیل توجه ویژه ای دارند :

رنگ زبان ، رطوبت زبان ، پوشش زبان

این سه مقوله در کنار یکدیگر به طبیب کمک میکند از علم زبان شناسی در طب سنتی بهرمند شود . البته رنگ زبان مهمترین قسمت معاینه توسط طبیب را شکل می دهد . رنگ زبان از بازخورد شرایط واقعی بدن انعکاس پیدا می کند و دقیقا ماننی یک آیینه درون بدن را نشان می دهد . رطوبت زبان نیز نشان دهنده میزان رطوبت بدن است . زبان می بایست همیشه کمی نمناک باشد .

زبان خشک نشان دهنده این است که مایعات کافی در بدن شما وجود ندارد . این مسئله با خوردن خوراکی های شور و چرب تشدید می شود و خشکی زبان بسیار بیشتر می شود . اگر زبان بیش از حد نمناک باشد نشانگر بیش از حد بودن میزان مایعات در بدن است . در هر صورت شرایط یک زبان نرمال در علم زبان شناسی طب سنتی کمی نمناک بودن است . تشخیص بیماری از روی بررسی مناطق خاص روی زبان صورت می گیرد .

زبان شناسی در طب سنتی
زبان شناسی در طب سنتی

لازم به ذکر است حتما به پزشک متخصص طب سنتی مراجعه نمایید . افراد سودجو در جامعه در انتظار شما می باشند .  مراجعه به افراد شیاد می تواند شما را در مواجهه با مرگ و خطرنات جبران ناپذیر قرار دهد .

در دوره های آموزشی زبان شناسی موسسه هنر کهن ،  هنرجو با تمام این علوم آشنا خواهد شد . در پایان دوره به هنرجویان مدرک معتبر اعطا خواهد شد .